-

Sprzęt AGD i armatura

Podczas projektowania pomieszczenia kuchennego i dobierania mebli jedną z ważniejszych spraw jest również odpowiedni dobór sprzętu AGD. Współczesna kuchnia jest obecnie miejscem, gdzie spotykamy najwięcej urządzeń, więc warto zadbać o to, aby sprzęty długo nam służyły i były wyposażone w funkcje, których będziemy najczęściej używać. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rodzaj sprzętu wybierzemy - wolnostojący czy do zabudowy. Czy zdecydujemy się go wkomponować w  meble, czy będzie nam służyć jako osobne urządzenie.

Niezbędnymi i chyba najważniejszymi sprzętami w naszej kuchni są :


Chłodziarko-zamrażarka - wolnostojąca lub do zabudowy - w obydwu przypadkach producenci stosują podobne rozwiązania i stosują oddzielne komory chłodzenia i zamrażania, wyposażając je jednocześnie w dwa oddzielne agregaty. Pozwala to czasowo na wyłączenie jednej z komór. Przy wyborze lodówki kierujmy się jej pojemnością i ilością zużywanej energii. Najlepiej dobrać ją do liczby osób w gospodarstwie domowym. Przyjmuje się, że wystarczająca pojemność to ok. 60 litrów na osobę. Zbyt duże urządzenie zapełnione w połowie niepotrzebnie zużyje prąd. Warto, aby lodówka posiadała również funkcje, które ułatwią nam użytkowanie i wydłużą czas przechowywania produktów. 


Płyta elektryczna lub gazowa - w przypadku płyt elektrycznych dzielimy je na :


płyty ceramiczne - źródłem ciepła jest z reguły spirala lub grzałka halogenowa, posiadają tradycyjne pola grzejne, które osiągają pełną moc po ok. 15 sekundach, oraz pola szybkogrzejne tzw. Hi - Light, które czynią to w 8 sekund oraz


płyty indukcyjne - które wykorzystują zasadę indukcji magnetycznej. w ich przypadku pole grzewcze pozostaje zimne, a nagrzewa się tylko dno garnka. W nowszych modelach pola grzewcze nie są oznaczone, a urządzenie samo rozpoznaje wielkość naczynia i dopasowuje działanie pola magnetycznego. Zaletą płyt indukcyjnych jest małe zużycie prądu i szybsze gotowanie, jednakże musimy posiadać specjalne garnki ze stali ferromagnetycznej. Także osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca nie mogą korzystać z tego urządzenia, jak również istnieje ryzyko utraty danych z kart płatniczych i innych nośników, które znajdują się w pobliżu takiej płyty.


Płyty gazowe - charakteryzuje je bogactwo wzorów, wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej lub emaliowanej, w wersjach eleganckich płyta podpalnikowa jest ze szkła hartowanego lub ceramicznego. Ruszty mogą być zarówno żeliwne jak i stalowe, sterowanie odbywa się poprzez pokrętła, w których umieszczona jest zapalarka płomienia. Większość płyt posiada zabezpieczenie, które odcina dopływ gazu w razie zaniku płomienia, jednakże płyta gazowa ,może być zainstalowana tylko w pomieszczeniach ze sprawną wentylacją oraz przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami., piekarnik elektryczny do zabudowy - większość modeli zasilana jest prądem 230V, w standardzie wyposażone są w dwie grzałki, termoobieg, drzwiczki złożone z kilku warstw szkła, które chronią przed poparzeniem, timer.

Pochłaniacz zapachów (okap kuchenny ) - Aby okap pracował wydajnie i spełniał należycie swoje funkcje musi być dopasowany do kubatury pomieszczenia. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych modeli, które coraz bardziej zachwycają efektownym wyglądem i formą. Możemy spotkać okapy zaprojektowane w stylu nowoczesnym, SA produkowane ze stali nierdzewnej oraz szkła. Najnowsze maja kształt płaskich ekranów montowanych ukośnie do ściany. Okapy tradycyjne do kuchni urządzonych w stylu rustykalnym wykonane są ze stali lakierowanej z dodatkami drewna. Ze względu na system działania dzielimy je na wyciągi i pochłaniacze.


Wyciągi - podłączane przeważnie do kanału wentylacyjnego lub po prostu na zewnątrz budynku. Podczas pracy wyciągu pobierane powietrze jest wydalane poza obszar pomieszczenia. Działają wydajniej i z lepszym efektem niż tradycyjne pochłaniacze , które pracują w obiegu zamkniętym. Pochłaniane powietrze przechodzi przez system filtrów, zostaje odtłuszczone, oczyszczone i ponownie wdmuchane do kuchni. 


Mikrofalówka - Łatwość obsługi, krótki czas gotowania potraw przy gwarancji zachowania wartości odżywczych sprawia, że stają się one coraz bardziej popularne i niezbędne w naszych kuchniach. Możliwości mikrofalówki zależą w dużej mierze od jej modelu i rodzaju sterowania.


Zmywarka - Zmywarki w zależności od swoich wymiarów mogą pomieścić od ośmiu do piętnastu kompletów naczyń. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje zmywarek - wolnostojące : ich wymiar dostosowany jest do szafek kuchennych, obudowa najczęściej lakierowana lub w inox, panel sterowania umieszczony na froncie urządzenia. 


Zlewozmywak - przy wyborze zlewozmywaka kierujemy się ilością osób w gospodarstwie domowym. Jedno lub półtorakomorowy będzie użyteczny dla małych gospodarstw, dla dużych polecamy zlew dwukomorowy lub większy. Współczesne zlewozmywaki zadziwiają ogromem kształtów, a także kolorów. Materiały z jakich są wykonane to :stal - polerowana na wysoki połysk, matowa lub z fakturą typu dekor, odporna na ścieranie, temperaturę, uderzenia. Minusem są widoczne zacieki wody.

Bateria - baterie zlewozmywakowe wykonane są najczęściej z mosiądzu, pokryte dowolnym metalem np. chromem, niklem, stalą szlachetną, a także farbą proszkową lub kompozytem mineralnym. Jednouchwytowe są wygodniejsze i łatwiejsze w obsłudze, oszczędzają wodę. Najpopularniejsze to baterie sztorcowe , montowane na zlewozmywaku. Na uwagę zasługują również modele bezdotykowe, ze względu na wygodę i prostotę obsługi, oraz ze względu na oszczędność wody. Bardzo pomocne w pracach kuchennych są baterie z wyjmowaną wylewką, pozwalają sprawnie wypłukać, bądź napełnić wysokie naczynia.